Zaznacz w tabeli cechy baśni i utworu fantasy

Pobierz

Polub to zadanie.. Wyróżnij dowolnym kolorem kolumnę dotyczącą powieści "Hobbit".. / / / baśń fantasy / / / / / TO LIN > I 1.0.0 98 Cechy utworu Świat zmyślony, nieprawdziwy Świat ukazany w szczegółach Brak dokładnych informacji na temat rzedstawionegoFantasy - utwór literacki, filmowy lub gra komputerowa, w których akcja rozgrywa się w rzeczywistości rządzącej się prawami magii.. Zastanów się , co upodabnia "Hobbita" do baśni.. Bajka magiczna (fantastyczna) - zwana niekiedy baśnią lub klechdą jest najbardziej typowym i charakterystycznym okazem bajki ludowej, określa się ją czasem mianem "bajki właściwej".. .Cechy fantasy: - należy jej szukać w mitologii, w legendach i podaniach ludowych, w baśniach, w epice rycerskiej - obecność sił nadprzyrodzonych, magii i czarów - szczegółowo opracowany świat, w którym rozgrywa się akcja - dokładna topografia fikcyjnej przestrzeni powieściowej - wzbogacana jest o mapy - przedstawione tło historyczne, stosunki polityczne, etniczne - brak w .3.. Przeczytaj w podręczniku na str. 214: Przypomnienie - co to jest powieść fantasy.. Zawierały one znacznie odmienną wizję literatury od dotąd panującej - klasycznej.. ZADANIA DLA UCZNIA: Odczytaj wiersz Jarosława Mikołajewskiego .Zapiszcie w zeszycie pojęcie powieści fantasy (podręcznik str. 214 - przypomnienie) Podajcie 2, 3 przykłady znanych Wam powieści fantasy: "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"..

Zaznacz w tabeli cechy baśni i utworu fantasy.

Temat: Świat fantasy na podst. powieści J. R.Tolkiena.. Cechy baśni i utworów fantasy:Cechy utworu:świat zmyślony,świat ukazany w szczegółach,brak dokładnych informacji na temat świata przedstawionego, postaci dobre ,postaci złe,fantastyczne postaci i zdarzenia,legendarne czasy,określony czas i miejsce akcji,akcja rozgrywająca się w bliżej nieokreślonym czasie,obecność sił nadprzyrodzonych,magiczne przedmioty .Uzupełnij tabelkę w karcie pracy "Świat .. Powiedziała też, że na pewno jest 1. i 2.Cechy fantasy: - należy jej szukać w mitologii, w legendach i podaniach ludowych, w baśniach, w epice rycerskiej.. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę .Powieść fantastyczna to odmiana powieści, w której świat .. Cechy bajki i baśni Sortowanie według grup.. Pogrupuj cechy charakterystyczne baśni i legendy.2.Cechy baśni: -Zwykle nieokreślony czas i miejsce akcji.. Cechy baśni na przykładzie szewczyka Połącz w pary.. Aby rycerz mógł dowieść swej odwagi i męstwa .Przypomnij cechy baśni i legendy - zapisz podobieństwa i różnice w formie tabeli.. TEMAT 2: O co można zapytać osobę mówiącą ze starej fotografii?.

Zaznacz w tabeli cechy baśni i utworów fantasy.

Dokończ zdanie.Baśń Baśń to jeden z podstawowych gatunków epickich literatury ludowej.. Dokończ zdanie.. Cechy powieści fantasy: - bohaterowie- istoty baśniowe, plemienne, obdarzone nietypowymi umiejętnościami, a niekiedy czarodziejską mocą; .Cechy utworu:świat zmyślony,świat ukazany w szczegółach,brak dokładnych informacji na temat świata przedstawionego, postaci dobre ,postaci.. Zobacz więcej.. Ewa.. W takim razie nie przeciągam dłużej.Przypomnij sobie, jakie cechy posiada baśń.. Ukazuje ona dzieje ludzkich bohaterów swobodnie przekraczających granice między światem poddanym motywacjom .Cechy legendy: 1.anonimowy autor, 2.opisywane wydarzenie wydaje się bardzo prawdopodobne, 3.wydarzenie jest w jakiś sposób niesamowite i niepokojące, 4.legenda ma coś z prawdy, 5.występuje dobro i zło 6.występują elementy fantastyki i fikcji, 7.występuje morał, 8.występują wątki ludowe, 9.pierwotnie przekazywana ustnie, następnie zapisywana.. Wyróżnij dowolnym kolorem kolumnę, która dotyczy powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem".. Terminy, które się do niej stosuje, podkreślają jej cechę .Pomóżcie uzupełnić tabele na podstawie baśni ,,Świniopas''.. Jest to niewielki utwór o treści fantastycznej (bajka magiczna), wywodzący się z bajki ludowej.. I nie ma w tym obrazie .Cechy gatunkowe bajki:1) Bajka posiada morał czyli pouczenie.2) Bajka ma zawsze szczęśliwe zakończenie.3) Posiada motyw wędrowny czyli ma bohaterów, którzy uczestniczyli w innych bajkach np.: smok, wilk, księżniczka itd.4) Bajka musi posiadać głównego bohatera.5) W bajce występują złe oraz dobre postacie.6) Krótka powiastka ..

Zaznaczcie w tabeli cechy baśni i utworu fantasy.wg Polonista1.

Cechy baśni: Baśń jest utworem nasyconym cudownością związaną z wydarzeniami magicznymi.. Pani powiedziała, że jeśli czegoś naprawdę nie ma no to trzeba wpisać ,,brak''.. Wyróżnij kolorem kolumnę, która dotyczy powieści ,,Hobbit, czyli tam iz powrotem".. "Dzieje Tristana i Izoldy" to romans ściśle osadzony w społecznych i obyczajowych ramach średniowiecza, jednak obok tych realiów występują elementy magii, cudowności, sił nadprzyrodzonych, tak charakterystyczne dla świata baśni i legend.. -Zawiera ludową mądrość, przedstawia wierzenia ludowe i magiczne; baśń może być osnuta na podaniach, legendach.Cechy utworu:świat zmyślony,świat ukazany w szczegółach,brak dokładnych informacji na temat świata przedstawionego, postaci dobre ,postaci złe,fantastyczne postaci i zdarzenia,legendarne czasy,określony czas i miejsce akcji,akcja rozgrywająca się w bliżej nieokreślonym czasie,obecność sił nadprzyrodzonych,magiczne przedmioty,przepowiednie i legendy,walka dobra ze złem .Elementy magiczne i fantastyczne w "Dziejach Tristana i Izoldy".. Wyróżnij dowolnym kolorem kolumnę która dotyczy powieści Hobbit czyli tam i z powrotem Dokończ zdanie.. fantasy " (karta pracy w załączeniu).. daje najj świat zmyślony nieprawdziwy świat ukazany w szczegółach brak dokładnych informacji na temat świata przedstawionego postaci dobre postaci złeSwiat fantasy Imię i nazwisko Zaznacz w tabeli cechy baśni i utworu fantasy..

Szewczyk - cechy baśni Połącz w pary.

Dokończ zdanie.. Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej O .- określa cechy baśni na podstawie utworu "Kopciuszek", - rozpoznaje bohaterów występujących w baśni, - formułuje przesłanie baśni.. Poza cyklem ballad, również II część "Dziadów" zawiera elementy fantastyczne.Cechy gatunkowe ballady na przykładzie kilku ballad Adama Mickiewicza.. Zaznacz w tabeli cechy baśni i utworu fantasy.. wg Astefaniuk.. Skup się na omawianym utworze - wymień bohaterów, opowiedz wydarzenia, wskaż elementy fantastyczne i realistyczne.. (ustnie, nie w .Cechy utworu:świat zmyślony,świat ukazany w szczegółach,brak dokładnych informacji na temat świata przedstawionego, postaci dobre ,postaci złe,fantastyczne postaci i zdarzenia,legendarne czasy,określony czas i miejsce akcji,akcja rozgrywająca się w bliżej nieokreślonym czasie,obecność sił nadprzyrodzonych,magiczne przedmioty,przepowiednie i legendy,walka dobra ze złem .W utworze poeta wyraźnie mówi, że świat należy poznawać za pomocą uczuć i wiary, bowiem "szkiełko i oko" mędrca nie są wystarczające, by zrozumieć w pełni tajemnice otaczającej nas rzeczywistości.. W tym celu zakreśl 1 lub 2, a następnie A lub B. 1.. Utwór "Kopciuszek" rozpoczyna się od słów "Pewnego razu", zatem w tekście mamy do czynienia z 1.odróżnia elementy fantastyczne od realistycznych określa wybrane elementy świata przedstawionego w utworze epickim, takie jak: czas, miejsce, bohaterowie, zdarzenia zna cechy baśni i legendy wyodrębnia film i spektakl spośród innych przekazów i tekstów kulturyBaśń ("bajka magiczna") - jeden z fantastycznych gatunków epickich, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, przynależy do folkloru.. Wymień tytuły innych powieści .. Cechy baśni masz wymienione wyżej, zastanów się tylko nad cechami powieści " Hobbit … " (pisemnie w zeszycie).. -Dominują w niej elementy fantastyki; (zawiera ziarenko prawdy) -opowiada o siłach nadprzyrodzonych, cudownych zdarzeniach, nadnaturalnych postaciach i zjawiskach.. Szukała ona bowiem źródeł mądrości .Jesteś w: Ostatni dzwonek-> Dzieje Tristana i Izoldy Elementy baśniowe w "Dziejach Tristana i Izoldy" "Dzieje Tristana i Izoldy" to nie tylko literackie świadectwo średniowiecznych obyczajów, lecz także przejaw zainteresowania w tym czasie światem baśniowym, zaludnionym przez takie postacie jak olbrzymy, karły czy smoki.. Spośród podanych bohaterów legend wskaż postaci historyczne i fantastyczne.. Jest to definicja trafna, jednak Tobie chodzi o konkretne cechy, jakie powinieneś zawrzeć, by twój utwór można było wpasować w konwencję fantasy.. wg Paniodpolskiego3.Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej O. download Reklamacja .. Dokończ zdanie.. Wyróżnij dowolnym kolorem kolumnę, która dotyczy powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem".. W tym celu umieść ich imiona we właściwym miejscu tabeli..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt