Jak obliczyć średnicę opony

Pobierz

Wymiar 28 x 1,6 oznacza praktycznie taką samą średnicę zewnętrzną, jak 27,5 x 2,0 (584 - 50), ale ta druga opona mieści więcej powietrza, dlatego jest wygodniejsza na polnych i szutrowych drogach.Na tej podstawie możesz obliczyć, jaki rozmiar opony będzie pasował na Twoją nową felgę, musisz mieć przy tym na uwadze, że szerokość opony nie powinna przekraczać 10-20% rozmiaru fabrycznego, zaś różnica obwodu nowego koła musi być mniejsza, niż 5%.. Tabela.Obsługa kalkulatora jest bardzo prosta - należy wybrać z pośród rozwijanej listy odpowiednie parametry oryginalnego rozmiaru opony oraz zamiennika, a wyniki pojawią się automatycznie po każdej zmianie wartości.Na oponie umieszcza się procentowy stosunek wysokości do szerokości opony, co wymaga obliczeń.. szerokość opony: 135 145 155 165 175 185 195 .Średnica okręgu przez obszar: D= 2* (√ (S/π))Kalkulator zamienników opon Kalkulatora opon używa się w bardzo prosty sposób.. Będzie wyglądać jak d = C / π.Jeśli opona ma indeks 190/50 oznacza to że opona ma wysokość około 95 mm - to wartośc której producenci nie trzymają się jednak zbyt sztywno - 17 - to nic innego jak średnica opony w calach, czyli informacja do jakich kół pasuje oponaP.S nieumiejętność odczytania tabelki boli jeszcze bardziej : 26 X 1.9 47- 26 X 1.9 50- Więc 2 identyczne opony mają ok 205,5 i 208,9 I tu mniej więcej będzie twoja opona..

Jak obliczyć profil?

Podobnie jak w poprzednim akapicie, wynik należy zaokrąglić do najbliższej liczby całkowitej w calach.Więc wzór na obwód koła możemy zapisać jako: obwód = średnica razy liczba Pi Jak mamy podany obwód, wystarczy podzielić przez liczbę Pi i otrzymamy średnicę.Kubek, koło, fajka, soczewka to tylko kilka przykładów.. Pierwsza liczba (205) oznacza szerokość opony w milimetrach.. Dla przykładu na ogumieniu będzie można znaleźć taki zapis: 57-559.. To przekłada się na szerokość (57 mm) oraz średnicę obręczy (559 mm).. Zobacz w tabeli.. Najprościej odczytać na oponie, jest to druga cyfra rozmiaru.Pierwsza liczba jest zazwyczaj trzycyfrowa i oznacza średnicę wewnętrzną opony lub zewnętrzną felgi.. Najpopularniejsze rozmiary opon samochodowych - tabela zamiennikówŚrednica nigdy nie jest podana w sposób bezpośredni.. Na przykład, jeśli średnica opony wynosi 26 cali, wówczas obwód koła wynosi: 26 x 3,14 = 81,64 cala.Producenci stosują ten zabieg, aby zmieścić opony o wysokości 27,5 cala oraz większej szerokości.. To dobry sposób na dobranie odpowiedniej opony pod warunkiem, że znamy średnicę obręczy.Aby obliczyć obwód koła, pomnóż średnicę opony przez liczbę pi.. Przykładowy zapis to 28-622, gdzie pierwsza liczba określa szerokość, a druga średnicę opony.Znając przeznaczenie poszukiwanej opony rolniczej, powinno się zastanowić nad rozmiarem..

Dotychczasowe opony.

Niekiedy ten zapis jest odwrócony, czyli najpierw podana jest szerokość, a potem średnica wewnętrzna.2.. Przyjmuje się, że aby uznać konkretny model za bezpieczny, dopuszczalna różnica wynosić może od +1,5% do -2%.. Wystarczy wybrać szerokość, profil i średnicę, zestawiając zamienniki, nad których zakupem się zastanawiasz.. Na jaki inny rozmiar można zamienić opony, możemy odczytać z poniższej Tabeli zamienników opon rolniczych.Jak obliczyć średnicę: wzór .. Wzór wygląda następująco: d=dr+2*h=dr+2*Sn*ar gdzie: d - średnica zewnętrzna opony, dr - nominalna średnica felgi, h - wysokość przekroju opony, Sn - nominalna szerokość przekroju opony,Wyrażany jest w ciągu znaków np. 195/65 R15, gdzie 195 to szerokość opony w mm, 65 to stosunek procentowy boku opony do jej szerokości (w tym przypadku to 65% ze 195 mm) oraz R15 co oznacza średnicę osadzenia opony, czyli w tym przypadku oponę na felgę 15 calową.Kalkulator opon, felg i offsetów.. Druga liczba (55) to procentowy stosunek wysokości ściany bocznej do szerokości opony (tutaj 55% z 205 mm).. Wyświetlone zostaną średnice kół dla opony dotychczasowej i opony po zmianach.. Wyświetlona zostanie także różnica w średnicy koła dla opony wzorcowej i zamiennika opony w milimetrach.Rozmiar zamienników zwykle oblicza się poprzez porównanie zewnętrznej średnicy opony wzorcowej i sugerowanej..

Nowe opony.

Kalkulator rozmiarów opon przelicza: szerokość opony, jej profil, a także średnicę felgi dla dwóch kół.. Nie musisz pamiętać formuły, wystarczy przejść do tej strony i wykonać wszystkie obliczenia.. Możemy ją jednak bardzo szybko obliczyć w oparciu o dostępne nam informacje.. Aby obliczyć średnicę wzdłuż obwodu, formuła jest używana tak samo.. Jest też praktyczny, reprezentacja graficzna.Aby obliczyć zamiennik opony wpisz rozmiar opony dotychczasowej, na której jeździsz a następnie kliknij przycisk "oblicz".. Czyli przykładowo dla felgi 17-calowej mamy:I wiedząc o tym, łatwo jest obliczyć średnicę.. Oznacza to, że opona 195/50 R15 ma wysokość ściany bocznej równą 97,5 mm.Kalkulator opon.. W naszym przykładzie jest to bardzo proste, gdyż wystarczy podzielić 195 mm na pół (czyli 50%).. Po otrzymaniu średnicy w mm podziel ją przez 25,4 i uzyskaj średnicę w calach.. Pi wynosi 3,14.. W tej chwili spróbujemy użyć tej formuły do obliczenia innych wielkości poza długością obrysu.. Obwód koła a średnica - jak obliczyć obwód koła na podstawie średnicy?. Kalkulator opon / Przelicznik opon- średnica osadzenia (felgi) to 15 cali x 25,4 mm = 381 mm - wysokość profilu to 75% x 265 mm = 198,75 mm - średnica opony = 381 mm + 2 x 198,75 mm = 778,5 mm - średnica opony w calach: 778,5 mm / 25,4 mm = 30,64 cale..

Czasami musisz obliczyć obwód koła lub obwód.

Tutaj znajdziesz prosty i poręczny kalkulator obwodowy online.. Drugi parametr nie oznacza wysokości opony ale jej średnicę całkowitą wyrażoną w milimetrach lub centymetrach (średnica całkowita = ~ średnica felgi + (2 x wysokość opony) 180/640 R 17 - szerokość 180 mm, średnica całkowita 640 mm, średnica felgi 17 caliRozmiary opon składają się z dwóch członów i są wyrażane w milimetrach.. Przykładowo rozmiar 16.9 R24, możemy zamienić na 420/85 R24 lub 480/70 R24 ewentualnie 540/65 R24.. Aby obliczyć obwód koła w Excelu należy użyć formuły "Wstawianie", następnie "symbol", a następnie trzeba znaleźć Pi oraz kod znaku 03C0 z unicode.. Wartości takie jak Obwód toczenia, średnica opony, odchylenia prędkości, wszelkie konieczne zmiany kiedy Prześwit, Szerokość obręczy lub przekładki możesz łatwo obliczyć i dowiedzieć się, które opony lub felgi działają w Twoim pojeździe.. Możesz szybko określić obwód koła, jeśli znasz już średnicę opony (tutaj średnica jest mierzona między zewnętrznymi punktami opony).. Aby to zrobić, obwód w milimetrach należy podzielić przez liczbę "Pi" (3.14).. Obwód koła jest proporcjonalny do średnicy koła.. Na szczęście takie obliczenia dla wielu opon są już gotowe.. Druga liczba, która znajduje się za myślnikiem, określa jej szerokość.. Trzecia część w rozmiarze opony to średnica felgi, na jaką montowana jest opona (tutaj 16 cali) i typ budowy opony (R- radialna).Narzędzia‧Opony onlineWysokość opony to suma wartości profilu plus średnica felgi: 2 x 9,75 + 38,1 = 57,60 cm Średnica zewnętrzna dla rozmiaru 195/50 R15 to 57,60 cm.. Wynik spójności jest podawany czytelnie zielonym lub czerwonym kolorem.Do obliczeń potrzebna jest wysokość całej opony - najprościej ją uzyskać biorąc średnicę felgi opony oraz dwukrotność profilu i dodać do siebie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt