Czy wokulski jest pozytywistą czy romantykiem

Pobierz

I rzeczywiście, w jego postaci możemy znaleźć zarówno cechy, romantyczne, jak i pozytywistyczne.. 84% Stanisław Wokulski - romantyk, czy pozytywista?. Ideałom niepodległościowym uległ też w imię romantycznych wartości Wokulski.Odpowiedź na pytanie czy Wokulski jest bohaterem romantycznym czy pozytywistycznym jest stosunkowo trudna i nie jednoznaczna.. Nasz bohater został ukształtowany w romantyzmie, ale działa w pozytywizmie.. Głównym wątkiem tej lektury jest miłość Stanisława do Izabeli Łęckiej.. Tak więc Wokulski był po prostu człowiekiem, na tyle realistycznie przedstawionym, na ile pozwalał na to talent Bolesława Prusa.. Pomaga potrzebującym, a jego sklep zatrudnia kilkuset ludzi, polepszając ogólne, społeczne, narodowe dobro.. Zastanówmy się co wpłynęło na wydanie takiej opinii o nim.Wokulski to postać zdecydowanie trudna do klasyfikacji.. Znajdujemy w nim odbicia dwóch jakże sprzecznych ideowo epok.. Do innych należą: udział w zrywie narodowym oraz niepewność jego dalszych losów.Stanisław Wokulski‧Charakterystyka Mieszczaństwa W Lalce‧Opracowanie‧Bohaterowie‧Streszczenie‧TestFinał nieszczęśliwej miłości także sprawia, że Wokulskiego możemy nazwać romantykiem.. Co jest Panu bliższe?. Połączenie cech romantyka w pozytywisty powoduje u Wokulskiego niekonsekwencje i prowadzi do klęski.Wokulski to człowiek z pogranicza epok, który nie pasuje ani do romantyzmu, ani do pozytywizmu..

Jak zatem Pana nazywać- romantykiem czy pozytywistą?

Pomimo swojej kontrowersyjności i wielowymiarowości jest pozytywną postacią "Lalki" - czytelnik się z nim identyfikuje, kibicuje mu i życzy jak najlepiej.84% Wokulski - romantyk czy pozytywista?. Te dwie natury wzajemnie się w nim uzupełniały.Krytycy piszą o Panu: "Wokulski to człowiek przejściowej epoki", "romantyk w kapeluszu pozytywisty".. Po odkryciu prawdziwego oblicza swojej ukochanej przeżywa taki szok, że próbuje popełnić samobójstwo, co jak wiadomo jest nieodłącznym elementem biografii prawdziwego romantyka (na przykład Mickiewiczowski Gustaw).W postaci Wokulskiego możemy odnaleźć sprzeczne cechy charakteru.. Pomimo tego Stanisław potrafi je ze sobą jakoś pogodzić i żyć z przekonaniami obydwu epok.Stanisław Wokulski to główny bohater powieści pozytywistycznej Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka".. Jego natura jest bardzo złożona.. 86% Wokulski - romantyk czy pozytywista.. Okres ten rozpaczał się poezją i oddaniem dla spraw narodowych a kończył się pogonią za pieniądzem.Wiele z jego cech charakteru odpowiada portretowi psychicznemu romantyka.. Był to czas końca feudalizmu i narodzin społeczeństwa kapitalistycznego.. Właśnie przez ten motyw sądzę, że jest on bohaterem romantycznym.Okres, w którym przyszło żyć Wokulskiemu, z jednej strony znaczony był wpływami romantycznymi a z drugiej pozytywistycznymi..

Gdyby nie był romantykiem, nie idealizowałby sobie Izabeli.

Przypomnieć należy w tym miejscu, że na ten okres przypadają powstańcze zrywy Polaków, którzy po wpływem patriotyzmu i szału walki nie zawsze podejmowali słuszne decyzje.. 85% Stanisław Wokulski romantyk czy pozytywista.. Był to czas końca feudalizmu i narodzin społeczeństwa kapitalistycznego.. Dr Szuman określa go jako "romantyka sprzed 1863 roku i pozytywistę lat siedemdziesiątych".. Niemożliwe byłoby wyciąć z niego tylko romantyka lub tylko pozytywistę.. Co jest Panu bliższe?. Nie mogąc spełnić się w miłości do Izabeli, pogrąża się w rozgoryczeniu.Wokulski najpełniej z postaci w Lalce (na poły z prezesową Zasławską) wciela w życie ideał pracy u podstaw i pracy organicznej.. Istnieje bowiem wiele cech osobowości Wokulskiego przemawiających za jego romantycznym podejściem do życia, jednak nie trudno odnaleść również pozytywistyczne elementy w stosunku bohatera do świata.Wokulski jest bohaterem reprezentującym pokolenie przejściowe, między romantykami a pozytywistami, z założenia więc wykazuje on cechy obydwu tych epok.. Na wskroś pozytywistyczne są poglądy Wokulskiego w kwestii asymilacji Żydów.Okres, w którym przyszło żyć Wokulskiemu, z jednej strony znaczony był wpływami romantycznymi a z drugiej pozytywistycznymi.. 90% Wokulski - romantyk czy pozytywistaWOKULSKI ROMANTYK CZY POZYTYWISTA Życiorys Wokulskiego jest bardzo bujny i obfituje w wiele zdarzeń..

Gdyby jednak nie był pozytywistą nie umiałby się bogacić i ubiegać się o jej względy.

Chciałbym, aby Pan odpowiedział mi Pan na pytani: Kim Pan jest Panie Wokulski, we własnej ocenie, romantykiem czy pozytywistą?. Jest on wplątany w powstanie styczniowe, zostaje zesłany, po powrocie staje się kupcem, bogaci się, potem traci wszystko przez kobietę, usiłuje popełnić samobójstwo, w końcu opuszcza kraj.Wokulski to człowiek przełomu dwóch epok, to romantyk, który żył w czasach pozytywizmu.. Co typowe dla romantyków - darzył silnym uczuciem kobietę - arystokratkę, córkę Tomasza Łęckiego.Nie da się jednoznacznie określić czy Wokulski jest romantykiem, czy pozytywistą.. Podstawową cechą romantyczną jest miłość, miłość szalona, maniakalna, taka, dla której Wokulski jest gotowy zrobić wszystko.. Raz, wydaje nam się jednostką typową - pokolenia postyczniowego , a innym razem - emanuje swoją wybitnością i osiąga sukcesy na każdym kroku.Krytycy piszą o Panu: "Wokulski to człowiek przejściowej epoki", "romantyk w kapeluszu pozytywisty"..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt