Opisz warunki klimatyczne panujące w arktyce i na antarktydzie

Pobierz

Żywią się głównie ptakami morskimi.. Na wybrzeżach trwa stosunkowo krótko, zaledwie dwa dni, ale im bliżej bieguna, tym jej czas jest dłuższy.Ogólne warunki klimatyczne i przyrodnicze Arktyki i Antarktyki - podobieństwa i różnice Weronika Krupińska Ochrona środowiska Ekologia polarna Antarktyka Biegun Południowy Antarktyda wraz lądolodem i wyspami Gatunki zwierząt: pingwinn foka antarktyczna słoń morski waleńAntarktyda - kontynent położony najdalej na południe Ziemi, na którym znajduje się geograficzny biegun południowy.Jest położony w rejonie Antarktyki na półkuli południowej, niemal w całości na południe od koła podbiegunowego i otoczony przez Ocean Południowy.Jest to jedyny kontynent trwale i całkowicie niezamieszkany przez człowieka i niewykorzystywany gospodarczo.Arktyka i Antarktyka - okołobiegunowe regiony świata, obejmujący odpowiednio - Ocean Arktyczny i część północnej Europy, Azji i Ameryki Północnej na półkuli północnej oraz Ocean Południowy i Antarktydę na półkuli południowej.. Spis tematów (kliknij, aby przejść do tematu) I Położenie i warunki naturalne Arktyki i AntarktykiStrefa polarna obejmuje Arktykę oraz Antarktydę z otaczającymi ją wyspami.. Nie mają dzioba jak inne ptaki.. Warunki naturalne.. Warto wspomnieć o wielorybach grenlandzkich, białuchach, czy narwalach, bardzo rzadkich gatunkach zwierząt które występują również tylko w lodowatych wodach półkuli północnej.Warunki klimatyczne zmieniają się nie tylko w skali globalnej, ale także na obszarze kontynentu, kraju, a nawet regionu..

Występują w Arktyce i Antarktyce.

Klimat Antarktydy jest najsurowszym klimatem na Ziemi.. Arktyka.. W arktycznych wodach żyją liczne gatunki ryb, a także wieloryby, foki i morsy, natomiast na krach - niedźwiedzie polarne.Okres ten nosi nazwę lata antarktycznego.. Mały kąt wysokości Słońca sprawia, że mróz panuje w ciągu całego roku.. Najniższe temperatury powietrza, jakie zanotowano osiągnęły -86ºC, natomiast najcieplejsze sięgają około -25ºC.. Warunki naturalne.. Cieśnina .Polska Stacja Antarktyczna im.. Jest to ponadto najbardziej zachmurzony kontynent świata - liczba dni bezchmurnych wynosi zaledwie 100 w ciągu roku.Antarktyda w całości leży w strefie klimatów okołobiegunowych; występują klimaty podbiegunowe z cechami morskimi (w najcieplejszym miesiącu temperatura ponad 0°C), które obejmują jedynie północną część Półwyspu Antarktycznego i sąsiednie wyspy, oraz dominujące na kontynencie klimaty biegunowe (w najcieplejszym miesiącu temperatura poniżej 0°C) — morski w pasie .Arktyka i Antarktyka to najzimniejsze obszary na Ziemi.. Średnia roczna temperatura wynosi -55,6 stopnia Celsjusza.. W Arktyce najcieplejszym miesiącem jest lipiec i wówczas na wybrzeżach mórz średnie temperatury powietrza nieco przekraczają 0°C..

II POZIOM: UMIEJĘTNOŚCI - KAREGORIA C - wyjaśnić, dlaczego Antarktyda nazywana jest pustynią lodową, - opisać warunki panujące w oazach,Występują tylko na Antarktydzie.

[Mapa na stronie 15] [Patrz publikacja] OCEAN ATLANTYCKI.. Po okresie zimowej ciemności słońce powoduje lawinowy wzrost fitoplanktonu, czyli roślinnych mikroorganizmów dryfujących w wodzie i stanowiących pierwsze ogniwo wielu łańcuchów pokarmowych.. Naukowcy obserwują, że w dobie ocieplenia klimatu lodu w rejonie bieguna północnego ubywa, a w rejonie południowego paradoksalnie przybywa.W 1897 r., uwięziona w lodach wyprawa na statku "Belgica", przymusowo, jako pierwsza zimowała u brzegów Antarktydy.. Jest to ponadto najbardziej zachmurzony kontynent świata - liczba dni bezchmurnych wynosi zaledwie 100 w ciągu roku.Surowy klimat panujący w tej części świata powoduje, że większość powierzchni Arktyki pokryta jest wieloletnim pływającym lodem morskim.. Wkrótce rozpoczął się okres heroicznych eksploracji.. W tym okresie nad całym lądem zapada noc polarna.. Henryka Arctowskiego - polska, całoroczna stacja naukowo-badawcza położona nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, uruchomiona 26 lutego 1977.Została nazwana na cześć Henryka Arctowskiego, badacza Antarktyki.. Stacja składa się z 14 budynków położonych między Zatokami Arctowskiego i ..

Strefa obszarów okołobiegunowych nazywana jest pustynią lodową.Mimo że warunki życia na Antarktydzie są bardzo trudne, żyje tam całkiem sporo różnych gatunków zwierząt.

Fitoplankton dostarcza żywności olbrzymim masom zooplanktonu, w tym krylowi.Żyją one tylko na północy w Arktyce i nie sposób spotkać ich w naturalnych warunkach w innym miejscu na ziemi.. -52°C, najwyższą 6°C.. Panuje tu klimat polarny suchy.. Najniższe temperatury powietrza, jakie zanotowano osiągnęły -86ºC, natomiast najcieplejsze sięgają około -25ºC.. Rozmnażają się na lądzie, ale polują w wodzie.. Rdzenną ludność tego regionu stanowią między innymi eskimosi.. Panuje tu klimat polarny suchy.. Najbardziej znane to m.in płetwonogie ssaki, czyli foki, morsy i uchatki, których populacja znacznie zmniejszyła się, gdy na Antarktydę zaczęli docierać żeglarze, trudniący się łowieniem morskich ssaków dla ich mięsa i .Według innej, Arktykę ogranicza koło podbiegunowe północne, co jednak sprawia, że w jej obrębie znajdują się również duże obszary Norwegii i Szwecji o dość umiarkowanym klimacie.W Arktyce, zarówno jak i na Antarktydzie, panują trudne warunki przyrodnicze, niektóre obszary Arktyki są zamieszkane przez człowieka.. Mogą zjadać wyłącznie kryla.. Na przykład na terenie stosunkowo niewielkiego kraju, jakim jest Polska, średnia temperatura roczna zmienia się od +6°C w części północno‑wschodniej do +9°C na Dolnym Śląsku w części południowo‑zachodniej; opady oscylują od 500 mm/rok w centralnej .Arktyka..

To poszerzanie się i kurczenie obszaru pokrytego krą jest sześciokrotnie większe niż w wypadku Arktyki i dlatego Antarktyda wywiera większy wpływ na warunki klimatyczne panujące na świecie.

Są największymi z pingwinów.. Leżąca na północy Arktyka jest bogata w przedstawicieli świata zwierząt i morskich roślin.. (lipca) — od poniżej 0°C na Grenlandii do 10°C na południowych granicach A.. Składają jaja na górach lodowych.Maksymalny zasięg kry wynosi 1600 kilometrów.. Zapoznaj się z informacjami na temat położenia Arktyki (podręcznik - str. 172)oraz na temat jej środowiska przyrodniczego (str. 173).Warunki klimatyczne: Klimat Antarktydy jest najsurowszym klimatem na Ziemi.. Zapisz w zeszycie temat lekcji: Środowisko przyrodnicze Arktyki i Antarktyki.. Natomiast na obszarach niezlodowaconych występuje tundra.. W strefie polarnej przeważają temperatury ujemne, opady są niskie, a wiatry - bardzo silne.. W rejonie bieguna północnego zanotowano najniższą temp.. Królem Arktyki jest oczywiście niedźwiedź polarny, a rdzennymi mieszkańcami Inuici, nazywani przez nas potocznie Eskimosami.Na dzisiejszej lekcji zapoznasz się ze środowiskiem przyrodniczym Arktyki i Antarktyki oraz ze zmianami w tym środowisku.. Rozmnażają się i polują w wodzie.. Zamieszkują ją także ludzie, a wśród nich Eskimosi i Lapończycy.Odkrycia i badania Antarktyki - okres odkryć geograficznych i badań naukowych Antarktyki, który rozpoczął się w XIX wieku.Początkowo obejmował odkrycia wysp Antarktyki, a potem samego kontynentu Antarktydy.Następnie poznawano jego warunki klimatyczne i geografię, a obecnie badania Antarktyki koncentrują się wokół zmian klimatycznych i historii geologicznej tej części świataDolną granicę Arktyki wyznacza średnia temperatura lipca nie przekraczająca 10 stopni, która jednocześnie jest granicą dla występowania tundry.. Gdy na półkuli północnej mamy wiosnę i lato, czyli od 21 marca do 23 września, na Antarktydzie panuje zima arktyczna.. W strefie polarnej panują dzień i noc polarna.. 21 lipca 1983 zanotowano absolutne minimum temperatury: -89,2 stopnia Celsjusza na stacji Wostok .Arktyka i Antarktyda to obszary na Ziemi z najzimniejszym klimatem.. OCEAN INDYJSKI.. Mimo niezwykle trudnych warunków przyrodniczych, niektóre obszary Arktyki są zamieszkiwane przez człowieka.Arktykę i Antarktykę, - opisać warunki klimatyczne panujące na Antarktydzie i w Arktyce, - wskazać na mapie biegun zimna, - omówić przystosowania zwierząt do życia, w klimacie polarnym..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt